Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Halloween - noc rozrywek przed dniem zadumy. Skąd tak dosłownie wywodzi się ten obyczaj?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, sen wiecznytraktuje się z przymrużeniem oka. 31 października to, wykreowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Oczywiście w USA świętuje się najhuczniej to święto, a zostałoono tak wylansowane, iż inne kraje w podobny sposób zaczęły pożyczać tę tradycję. Rytuał ten nie jest jeszcze w Polsce tak znany jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.


Ale sympatycy obchodzenia Halloween są coraz bardziej zauważalni - przede wszystkim w większych miastach. Halloween przyszło do nas w latach 90-tych, jednak nie zadomowiło się na tyle, tak aby doczekać się polskiej nazwy. Święto napawa się dużą wziętością nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych krajach Halloween ulega jedynie świętom Bożego Narodzenia. To dokładnie Irlandczycy przywieźli obyczaje Halloween do USA. Wywodzą się one z celtyckiego obrządku Samhain. W dobach pożegnania lata i powitania zimy Celtowie wspominali umarłych.

biała dynia na halloween
Author: pinterest.com
Source: pinterest.com
Dobre duchy zapraszano do domów, złe odstraszano. To rzecz jasna tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najpopularniejszą zabawą skorelowaną z Halloween jest "cukierek albo psikus". Poprzebierane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, wiedźm, kościotrupów oraz duchów, dzieci chodzą po okolicy i stukają do drzwi mieszkań. Jeśli nie zdobędą słodyczy karzą gospodarzy psikusem. Tego typu zabawy na halloween (zobacz przykłady) są przez każdego mieszkańca odbierane przyjaźnie, w żaden sposób nie da się się dopatrzyć w nich nic niedobrego. Zwyczaje związane z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Nocna pora Halloween ma odpowiedzieć na zapytanie jaki będzie nadciągający rok.


Do poznania przyszłości służą wróżby. Wykorzystuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je zębami, nieuszkodzone wróżą szczęście) i świeczki (skacze się przez nie; te które nie zgasną to radosne miesiące w przyszłym roku). Symbolem Halloween stała się wydrążona dynia. Przycina się w niej kontur oczu i ust, a do środka wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina twarz zjawy. Wydrążone dynie pojawiają się w oknach domów i na podwórkach. Zarówno ona jak i kostiumy na halloween a także zabawy na halloween są bardzo ważne przy świętowaniu tego ceremoniału.