Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Ideologia Gender, temat ostatnio często dyskutowany w mediach - czy warto toczyć boje?

Termin Gender, który po prostu znaczy płeć społeczną, jest przez niektóre środowiska w naszym kraju mocno demonizowany. Rozmowy na ten temat wywołują nadal sporo emocji. Moim zdaniem (i zdaniem wielu psychologów) robi się problem tam gdzie go wcale nie ma.
Odkąd sięgam pamięcią małe dziewczynki nie tylko misie czy lalki ubierały w ubranka dla lalek, karmiły czy wciskały im do buziek smoczki. Również szły w ruch samoloty, rakiety czy też samochody zabawki.
Bywa, że i w dorosłym życiu taka dziewczynka pozostaje pasjonatką samochodów (znam takie przypadki!)
zabawki dla dzieci
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
To samo dotyczy chłopców. Nie ma w tym nic niezwykłego kiedy mały chłopiec zaczyna bawić się lalą swej siostrzyczki. Dopiero od niektórych dorosłych osób dziecko czasem dowiaduje się czym może się bawić a co jest niestosowne. Takie narzucone przez społeczeństwo i kulturę role społeczne mogą w ostateczności doprowadzić do dyskryminacji płciowej. A taka może być bardziej niebezpieczna niż urojone zagrożenia płynące z nieodpowiednich zabaw dzieci. Kosze z zabawkami, jak również plecaki dla dzieci mogą zawierać zarówno samochody zabawki, lalki, ubranka dla lalek, smoczki (samochody zabawki) dla tychże i nie ma w tym nic niepokojącego!
Światowa Organizacja Zdrowia gender definiuje jako "stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla mężczyzn i kobiet". Problem w tym, że zawsze jakaś część społeczeństwa jest zbyt konserwatywna, a przecież te funkcje społeczne uległy bardzo dużej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. W Dzisiejszych czasach nie dziwi nikogo obraz kobiety w zawodzie kierowcy tramwaju lub też ciężarówki. Nie dziwi również pan pełniący funkcję przedszkolanki lub opiekuna dla niemowlęcia, czy też w innych ponoć „damskich” rolach. Dziś rzeczą naturalną jest to, iż oseskiem opiekuje się oboje rodziców. Modne są nawet ostatnimi czasy urlopy tak zwane „tacierzyńskie”.

W internecie znajduje się sporo bardzo interesujących informacji - jeżeli masz ochotę poznać następny - sprawdź na witrynie a nie będziesz żałować!

Bardzo dobrą okazją do ćwiczeń więc może się okazać zmiana pieluchy lalce czy misiowi, włożenie mu ubranka dla lalek (ubranka dla lalek), zabawa w karmienie lalki czy miśka. Jak widać po ostatnich sporach w naszym kraju nie wszyscy nadążają za tymi zmianami. Stąd być może biorą się te wszelkie nieporozumienia. Z przepaści międzypokoleniowej. W tej kwestii z pewnością lepiej zaufać psychologom i własnemu rozsądkowi oraz instynktowi macierzyńskiemu czy „tacierzyńskiemu”