Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Jaka jest przyszłość drukowanych publikacji?

Czy to faktycznie prawda, iż kończy się epoka druku, a rozpoczyna się epoka cyfrowa? Patrząc na rozwój sytuacji na rynku tradycyjnej książki, biorąc pod uwagę rozwój technologii można domniemywać, iż coś się faktycznie dzieje. Już obecnie jest tak dużo nośników, które zastępują czytanie tradycyjnej książki, iż niektórym naprawdę na porządku dziennym wydaje się, iż tradycyjna książka jest niepotrzebna.

Prasa drukarska
Source: http://www.sxc.hu
Argumentacja jest jak następuje: po co mi kilka tomów na wakacjach, skoro w czytniku mogę mieć tysiące książek, a ponadto czytnik jest małych rozmiarów i mało waży. Słusznie, w takiej sytuacji technologia jest niezwykle pomocna, ale i tak nie mówi nam to za dużo o kondycji druku w obecnych czasach.

Mówi się, że ludzie zwyczajnie nie lubią czytać, że ich to nudzi, iż nie mają do tego głowy, ani czasu, że tak w rzeczywistości czyta tylko kilka procent społeczeństwa, a reszcie wystarczają tabloidowe nagłówki i szokującymi zdjęciami. W sumie, w dobie Internetu takie sytuacje są na porządku dziennym. W sieci jesteśmy w stanie spędzić cały dzień, gdyż jest tam tyle krótkich informacji, wielka baza video, szokujących artykułów, generalnie masa sensacji, jaka zajmuje w zupełności poznawcze procesy. Zresztą, co tu dużo mówić, oddziaływanie internetu zmienia nas wszystkich.

Jak udowadnia autor „Płytkiego umysłu” przez Internet nasze mózgi mocno się zmieniają, co najbardziej widoczne – nie jesteśmy tak cierpliwi jak kiedyś. Dawniej mogliśmy przeczytać kilka tomów książek skupiając się na nich, zachowując właściwą koncentrację. A w dzisiejszych czasach?

czytanie książek
Author: Herbert Guedes
Source: http://www.flickr.com
Niestety, lecz w dobie szybkiej informacji stajemy się coraz bardziej nerwowi, brak też nam koniecznego skupienia dzięki, któremu jesteśmy w stanie przyswoić konkretną dawkę informacji. Czy jest szansa na odmianę takiego stanu? Wydaje się, że nie, gdyż wszyscy korzystamy z internetu i raczej w przeciągu najbliższych paru lat to się nie zmieni. Co więcej, będziemy więcej korzystać z różnego rodzaju wynalazków, a technologia stanie się bliższa nam niż kiedykolwiek.

Istnieje nadzieja, iż druk nie przepadnie, gdyż w żaden sposób nie zastąpi go jakość cyfrowa. Na szczęście w dużych ośrodkach miejskich, przynajmniej w Polsce nie ma obawy, że publikacje na papierze znikną z rynku, świadczy o tym duże zainteresowanie takimi usługami, jak przykładowo introligatornia we Wrocławiu czy w innym dużym mieście - KID na mapie: