Jakim sposobem kształtowała się archeologia lotnicza?

Jako licealista interesowałem się przeszłością. Dzisiaj także nic się nie zmieniło, choć mam teraz sporo mniej czasu na zajmowanie się moim ukochanym zajęciem. Jednak, jak tylko pojawiają się malutkie wzmianki o historii w radio, staram się je śledzić. Od czasu do czasu również przeszukuję strony tematyczne.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza
Author: energylabsbr
Source: http://www.flickr.com
W związku z permanentną rozbudowę sieci dróg w moim kraju oraz wielu ogromnych inwestycji, przeprowadza się niemałą ilość wykopalisk, nakazanych ustawą. Nic zatem dziwnego, że często o niezwykłych odkryciach z dziedziny archeologii będą media donosić.Wielką rolę w penetrowaniu dawnych czasów mają współczesne zdjęcia z góry - dla zainteresowanych zdjęciami z góry. Odeszły już lata, kiedy badacz przeszłości - dość romantycznie - po skompletowaniu odpowiednich wiadomości, trochę po omacku poszukiwał zabytków. Dużą rolę (poza wiedzą archeologa) spełniał łut szczęścia, nie bez znaczenia były również cierpliwość, skrupulatności i pedantyzm. Dzisiaj archeolog dysponuje bardzo zaawansowanymi technikami, umożliwiającymi poszukiwania.

Począwszy od niewielkich wykrywaczy metali, aż po urządzenia bardzo zaawansowane, jak przykładowo dorn i sterowce służące do robienia zdjęć z góry. Takie fotografie są ogromnie przydatne, ponieważ z samolotu widać po prostu lepiej. W bardzo wielu przypadkach zdjęcia z góry to najwłaściwsze rozwiązanie. Tak jest np. w przypadku archeologii morskiej. Obiekty które chcielibyśmy zbadać często niełatwo jest innym sposobem odnaleźć w morskich odmętach. W podobny sposób jest na lądzie. Naukowiec w helikopter ma sposobność widzieć obszar analiz i przez swoje doświadczenie rozpoznać niezbadane stanowiska archeologiczne.

Wielka Wojna spowodowała masowe wykorzystanie aeroplanu do zadań zwiadowczych. W lotnictwie zwiadowczym bez wątpliwości przy obsłudze aparatu fotograficznego zaangażowani byli także archeolodzy. I wszak filmowanie z powietrza miały wtedy całkowicie inne przeznaczenie, w ten sposób narodziła się archeologia lotnicza. By przeczytać więcej, popatrz: wspomnieć, iż już w 1917 r. odnaleziono z pomocą zdjęć z góry antyczną Samarę. Jest to miasto, którego reliktów w inny sposób nie udało by się odnaleźć, gdyż na jego lokalizację pokazywały oznaki widoczne tylko z z góry, na przykład odmienne odcienie murawy, czy też łagodne różnice w uformowaniu obszaru. Kolejnym przykładem zdatności zdjęć z góry może być poszukiwanie wraków statków, których inną metodą niejednokrotnie nie udało by się wyszukać.