Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Od jakiego czasu są używane, z czego były tworzone i do czego właściwie służą znane termofory?

Czy wiesz, który przedmiot, używany od ok. pięciuset lat, określany jest przez ich posiadaczy per zimowy przyjaciel? Początkowo mogli go nabyć wyłącznie wyjątkowo bogaci ludzie, a od XX w. już również ci w mniejszym stopniu zamożni.


Pizza z żółtym serem
Author: MSM Mońki
Source: MSM Mońki


informacje
Author: Sahara Presentation Systems


W XVI w. przedmiot taki był wytwarzany z cyny. Niezwykle wielokrotnie posiadały bogate przybrania w formie monogramów swych posiadaczy oraz przykładowo dat ukazania się.
Takie pojemniki posiadały niezwykle wszelakie kształty: były owalne, kwadratowe albo okrągłe. Mogły również przybrać trochę bardziej złożoną postać, np. człowieczego serduszka.

Jeżeli masz ochotę zyskać uzupełniające informacje na omawiany temat, to przejrzyj witrynę, która takie dane posiada. Niewątpliwie okażą się ciekawe.

Czy pojmujesz już, o czym rozmowa? Tak, to termofory. W dalszych wiekach wykonywano je z miedzi oraz mosiądzu, co bardzo powiększyło ich sławę. Jeszcze później do ich wytwarzania wykorzystywano takowy surowiec jak aluminium. Jednak rzeczywisty zwrot nastąpił na samym początku XX w., kiedy to termofory rozpoczęto produkować z gumy. Ich odkrywcą był chorwacki inż. Eduard Slavoljub Penkala. Takiego rodzaju termofory opatentował on w 1903 r. Jednak czym właściwie są termofory i do czego służą?


Otóż takowe termofory to gumowe pojemniki napełniane gorącą wodą, jakie służą do miejscowego rozgrzewania ludzkiego ciała. Ich specjalną cechą jest to, że umieją utrzymać ciepło poprzez znaczny okres, wręcz do kilkunastu godzin. W dzisiejszych dniach najbardziej znane są termofory poniekąd ubrane w pewien wariant poszewki stworzonej na przykład z pluszu.


To bogactwo różnorodnych form oraz kształtów sprawia, że aktualnie termofory potrafią również pełnić rolę dekoracyjną. Wszakże termofory służą nade wszystkim do usuwania bólu, przykładowo brzucha.