Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Poradnik dla fotografa

Zrobić zdjęcie potrafi większość z nas, lecz tylko nielicznym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla potencjalnego fotografa?

obiektyw
Author: Eugene Romanenko
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, postaraj się o porządny obiektyw, który stanowi okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Z całą pewnością nie zawiodą Cię obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobrej jakości sprzęt fotograficzny kupisz taniej online - Canon polecane obiektywy). Należy tylko dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, albowiem profesjonaliści twierdzą, że światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z agresywnego światła. Wbrew pozorom fotografowanie w cudowny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Najlepsze światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Delikatne, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, nie zapominajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.

Używaj stosowanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Oznacza to, że: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru. W zależności czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy interesujące chmury na lazurowym niebie. Pamiętaj! Unikaj symetrycznych kompozycji. Malowniczy kościółek w środku kadru? Nuda i banał. Takie ujęcia to już przeszłość. W dodatku, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową! Nie bądź brutalem i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci czy dłoni. To naprawdę boli ... patrząc na takie zdjęcie. Błędy takie na ogół spowodowane są zwykłym...lenistwem, gdyż bardzo rzadko nie ma możliwości poprawienia złego kadru. Dlatego oglądajmy zdjęcia na wyświetlaczu. Zdyscyplinowany fotograf korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.Zadbaj o tło Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to znak rozpoznawczy początkujących fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, miej oczy szeroko otwarte!