Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Z jakiego powodu grupy rekonstruujące historię są tak bardzo popularne?

Gros z nas w dzieciństwie marzyło o tym ażeby zostać policjantem albo żołnierzem. Jako dorośli z rozrzewnieniem przywołujemy zabawy na podwórku z kompanami kiedy to kawałeczek kija wynaleziony przypadkiem udawał karabin lub miecz. Z lekkim rozbawieniem przywołujemy kłótnie o to kto ma być policjantem kto zaś rabusiem.
Upływają lata, zmieniają się zainteresowania większości z nas, jednak nie wszystkim. Niektórzy z nas rozrywki z dzieciństwa zamienili na faktyczność. Nawet dorośli pożądają rozrywki. Kochamy rozmaite rzeczy - jedni wypoczywają z książką lub gazetą w kapciach inni wolą aktywne formy wypoczynku. W tym ostatnim przypadku opcji jest istotnie wiele, zaczynając od jazdy na rowerze poprzez turystykę, aż po tak niepowszednie zamiłowania jak militaria, grupy rekonstrukcyjne itp.

Zainteresowanie tego rodzaju rozrywkami jak odtwarzanie dawno minionych zdarzeń jest wynikiem fali zainteresowania historią z początku lat 90. Nagle okazało się, że to czego uczono w szkołach nie jest całą prawdą, nabrała przesłania duma z własnego najbliższego otoczenia - Członkostwo w tego rodzaju stowarzyszeniach wymaga wyekwipowania się w akcesoria takie jak mundury z epoki a także broń. Względnie mało problemu wymaga zdobycie umundurowania sprzed osiemdziesięciu lat, wystarczy odwiedzić jakikolwiek sklep oferujący militaria.
militaria
Source: pixabay.com


O wiele większym problemem może być zdobycie replik broni. Są to dosyć drogie przedmioty, ich wykonanie bowiem nastręcza wiedzy historycznej z niezwykle wąskiej dziedziny powiązanej z jak najbardziej nowoczesną techniką. Najbardziej znane są repliki w rodzaju air soft gun. Zrealizowane w ten sposób pistolety a także karabiny nie dosyć iż wyglądają jak oryginalne to również działają tak jak sprawna broń. W miejsce jednakże pocisków repliki strzelają kulkami z żelatyny czy z innego rodzaju surowca.
Mechanizm działania pistoletów typu air soft gun jest bardzo prosty - zbiornik z powietrzem pod ciśnieniem nadaje kulce energię, dzięki czemu replika może oddać strzał. Równocześnie prędkość z jaką porusza się pocisk jest tak niewielka, iż nie może praktycznie uczynić krzywdy osobom biorącym udział w rozrywce. Rzecz jasna musimy zachować ostrożność i rozsądek.