Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/radiogminne.com.pl/includes/menu.inc).

Zabawa dla wielu generacji graczy - spory wybór gier planszowych, rodzaje i tematyka

Czynność, którą przypominam sobie z młodości, która była w stanie przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może jakiegoś szczególnie dużego wachlarza wyboru, takiego, jaki jest dzisiaj, ale gry planszowe to był każdorazowo miło spędzony czas z kolegami czy krewnymi.
Gra planszowa - Carcassonne
Source: http://www.planszoweczka.pl/
Obecnie wachlarz gier planszowych jest tak duży, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w jaką można by spróbować zagrać, wywołuje spory ból głowy. Czy wybrać gry planszowe ekonomiczne? Za dawnych latgraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie powinno być zawiłe. Ale czy będzie to coś nowatorskiego?

Może opłaca się w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być dobry wybór, szczególnie jeśli nie chcemy grać sami, lecz z rodziną czy koleżankami. Jeśli Wasz tok rozumowania jest podobny, bezbłędnym wyborem na start będzie gra Carcassone - gra familijna, której wiodącym zadaniem jest budowanie wsi, farm, opactw, a to wszystko za pomocą robotników, którymi dysponujemy.

Zasady są bardzo jasne- zaczynamy od rozmieszczenia na planszy, którą zwyczajowo jest stół, pola startowego. Przed rozpoczęciem każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, jaki będzie mógł dodać. Ważne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dokładać w sposób umożliwiający integracje ze sobą sąsiednich pól. Jeśli tworzymy miasto, które może wyglądać np. jak dawny Wrocław, należy je stawiać obok pól z miastem - byśmy mogli je doskonalić. Po pewnym czasie będziemy mogli zaobserwować na polu gry rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Jeśli masz ochotę w większym stopniu przeanalizować omawiany tu problem, to kliknij tutaj. Bez obaw, to wiarygodny link (https://www.e-plastyczny.pl/) - są tam ciekawe informacje.

Po wyczerpaniu pól z terenem z dostępnej puli, grający podliczają zdobyte punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub przejąć od pozostałych graczy, tym więcej punktów zdobywamy. Tradycyjnie wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa zbyt długo, natychmiast po skończeniu jednej, mamy ochotę zacząć następną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.